0 Kč

Flekaté, nebo bez fleků?

Naši fanoušci a absolventi našich kurzů ví, že prosazujeme filosofii stravování, založenou na zásadě „sezona – region“, tj. jez co se urodí v dané sezoně v regionu kde bydlíš. Nic však není černobílé a neplatí absolutně. I přesto, že podle uvedené zásady bychom měli dávat přednost domácím plodům a produktům, nevylučuje to zpestření jídelníčku o neregionální potraviny, zejména takové, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Takovými plody jsou bezesporu banány. Je paradoxní, že jejich cena v supermarketech je častokrát výrazně nižší, než cena například jablek. Ale to je o něčem jiném.

Na pultech supermarketů se můžete setkat s banány takřka ještě zelenými a také s banány, které mají sytě žlutou barvu. Banány, které mají slupku pokrytou hnědými skvrnami, supermarkety vůbec nenabízí, vyřazují je z prodeje (kdo ví, jaký je jejich další osud), menší prodejny potravin je nabízí se slevou. Toto je naprosto nelogický postup, jelikož pro naše zdraví jsou nejužitečnější právě banány s hnědými skvrnami na slupce, tj, přezrálý. Nepochybně jste si také všimli, že čím zraleji banán vyhlíží, tím je jeho chuť sladší. Dochází k tomu proto, že fermenty, které plod obsahuje, v něm neustále rozkládají škrob (dlouhou polymerovou formu cukru) a mění ho na jednoduché cukry (monosacharidy, disacharidy). Jejich narůstající množství způsobuje zesílení sladkosti. Je to dáno skutečností, že když konzumujete banán, který je přezrálý, konzumujete vlastně čistý cukr.

Banán má mimo řady zdraví prospěšných vlastností i protirakovinné a antioxidační účinky. A co to má společného s přezrálým banánem? Právě tyto unikátní vlastnosti ještě sílí, když je banán pokrytý tmavými flíčky. Právě žlutý banán s tmavými skvrnami – ano takový, jaký je na obrázku, je z hlediska jeho užitečnosti pro lidské zdraví ještě 8krát prospěšnější.
Tyto flíčky se odborně nazývají sloučeninou TNF a je poměrně efektivní v boji se zhoubným bujením.

Čím více flíčků má banán, tím větší schopnosti k posílení imunity má. Zralý banán patří mezi jeden z nejúčinnějších protirakovinných prostředků. 

Banány jsou velmi vhodné rovněž jako „dopingový“ prostředek pro rychlé dodání energie tělu při fyzické zátěži. To je také důvod, proč jsou banány oblíbené tolik oblíbené u sportovců. Pokud sledujete sport, tak jste si jistě všimli, že například naše tenisová hvězda Petra Kvitová po každé hře, kdy je krátká přestávka na posezení na lavičce, pojídá právě banán. 

Japonští vědci prokázali na základě výzkumů, že právě banán s flekatou slupkou, který v mnoha domácnostech často končí v odpadkovém koši, má pro naše tělo velké množství benefitů. Mezi ně patří: 

Ochrana proti rakovině 

Vědci zjistili, že flekaté banány obsahují složku zvanou tumor nekrotizující faktor (TNF), který ničí rakovinné nádory. Proto konzumace takových flekatý banánů může pomoci v prevenci rakoviny. 

Odstraní pálení žáhy 

Banány jsou rovněž přírodními antacidy, která pomáhají se zažívacími potížemi. Jsou lehce stravitelné, a tak nepřispívají k dalším žaludečním nepříjemnostem. Místo toho po konzumaci banánu žaludeční potíže snadno zmizí. Takže příště namísto pilulky na trávení a pálení žáhy, sáhněte pro okamžitou úlevu po banánu. 

Upravují krevní tlak 

Na udržení optimálního krevního tlaku potřebujete mít v krvi jistou dávku draslíku, a to můžete dosáhnout konzumací banánů s tmavými tečkami. Flekaté banány jsou bohatým zdrojem draslíku a mají nízký obsah sodíku, takže se významně podílí na udržování rovnováhy mezi těmito minerálními látkami, který příznivě ovlivňuje hladinu krevního tlaku. 

Zvyšují odolnost vůči stresu 

Banány obsahují nemalé množství esenciální aminokyseliny tryptofan. Metabolitem této aminokyseliny je neurotransmiter serotonin, jenž je modulátorem pohody a dobré nálady. Dalším metabolitem tryptofanu je hormon spánku melatonin, takže konzumace banánů ovlivňuje rovněž kvalitu našeho spánku. 

Uleví od zácpy 

Fakt, že banány pomáhají ulevit od zácpy je všeobecně známý. Díky svému obsahu vlákniny pomáhají při obnově střevní peristaltiky a pravidelné stolici. Proto příště, pokud budete mít nějaké žaludeční nebo střevní potíže, vyzkoušejte domácí lék v podobě banánu. 

Dodávají okamžitou energie 

Přezrálé banány mají vysokou energetickou hodnotu což je činí okamžitým zdrojem energie. Pokud budete potřebovat malé posílení, banán je skvělým řešením. Draslík přítomný v banánu předchází svalovým křečím a ostatní minerály a živiny obsažené v banánu prodlužují fyzickou vytrvalost. 

Jsou šetrné k vředovým onemocněním trávícího traktu 

Banány mají jemnou strukturu, pro kterou snadno procházejí vaším zažívacím traktem a poskytnou vám potřebnou výživu. 

Jsou prevencí chudokrevnosti - anémie 

Banány jsou bohatým zdrojem železa, které je jednou z hlavních složek červených krvinek, jenž jsou zodpovědné za přenos živin a kyslíku ve vašem těle. Banány doplňují dávku železa, kterou vaše tělo potřebuje, a tím snižují výskyt anémie, která se projevuje nízkou hladinou železa a nedostatkem červených krvinek. 

Uleví od menstruačních bolestí 

Draslík přítomný v banánech s tmavými tečkami pomáhá zmírnit svalové křeče způsobené menstruačním cyklem. Banány jsou také bohatým zdrojem na vitamin B6, který vás zbavuje rizika nadýmání a zadržování vody v těle během vaší periody. 

Jak je vidět, banány jsou skvělým doplňkem vaší stravy. Ujistěte se, že je konzumujete tehdy, když se začnou objevovat tmavé tečky - nečekejte, dokud budou zcela černé. Banány jsou v takovém stavu zbavené prospěšných antioxidantů a jiných živin. Perfektně dozrálé (a mírně flekaté) banány jsou snadněji stravitelné a poskytují vašemu tělu mnoho zdravotních přínosů. Dejte si proto každý den banán pro lepší a zdravější život!

 

 

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!

Zdroj dynamické sekce: Napište nám (Formulář)